Vyhledat

Obnovení nižších soutěží dle návrhu svazu je zcela nereálné

Všichni si přejeme návrat k tréninkům a soutěžní činnosti, ale po takto dlouhém výpadku si opravdu neumím představit, že budeme schopni v druhé půlce dubna obnovit soutěže tak, jak předpokládá svazová varianta COVID 3. Soutěžní komise ČSH (opravdu zasedala v plné sestavě?) je zřejmě absolutně odtržena od reality. Bez diskuse se zástupci našeho hnutí, bez provedení jakékoliv analýzy aktuální situace v klubech, nám byl předložen zcela nereálný návrh. Obnovit soutěže podle návrhu COVID 3 znamená vystavit naše hráčky a hráče velkému riziku zranění. Nemyslím si, že v dubnu bude situace taková, aby byl umožněn návrat na sportoviště. Pokud ano, což bych si samozřejmě moc přál, je třeba nejprve připravit hráčky a hráče na zápasovou zátěž. A na to je potřeba minimálně měsíc, v amatérských podmínkách při takto dlouhém výpadku je to opravdu důležité. Pokusme se tedy zamyslet například nad sérií turnajů nebo dovednostních soutěží na konci května a v červnu, a to klidně čistě nesoutěžních. Musíme dokázat dostat naše děti, mládež i dospělé zpět na sportoviště. Vrátit jim chuť do házené a obnovit sociální kontakty v rámci hnutí. Honit se za body můžeme opět od podzimní části, snad už nám to epidemická situace naplno umožní.

Problém vidím také v navrženém systému postupů a sestupů. Soutěže po odehraných třech nebo čtyřech kolech podzimní části už nejsou ani trochu regulérní, a i když je sebelepším systémem zkrátíme, jejich regulérnosti už prostě nedosáhneme. Nedržme se bezhlavě předpisů, které mohou být funkční v normální době. Teď normální doba ani náhodou není, a proto si i jindy přísné regule zaslouží optimalizovat. Podle mého názoru by pro letošní rok neměly být sestupy řešeny vůbec a u postupů se pokusme přistupovat k jednotlivým soutěžím individuálně. Oslovme týmy s dlouhodobě dobrou herní výkoností nebo družstva s herním a třeba i marketingovým potenciálem a diskutujme, za jakých podmínek jim umožníme postup do vyšší soutěže. Bohužel už druhou sezónu toho totiž nikdo z nich nemohl dosáhnout sportovní cestou.

Musíme dokázat dostat naše děti, mládež i dospělé zpět na sportoviště. Vrátit jim chuť do házené a obnovit sociální kontakty v rámci hnutí. Honit se za body můžeme opět od podzimní části, snad už nám to epidemická situace naplno umožní.

Vytvořme dočasný model i za cenu navýšení účastníků v některé ze soutěží a stanovme si předem časovou lhůtu, do které systém opět uvedeme do normálu. Umožněme těm, co dlouhodobě dobře v klubech pracují, aby se jim jejich sportovní meta opět o rok nesmyslně nevzdálila. Uvažujme selským rozumem a mysleme na rozvoj házené. Je mimořádná doba a ta nám jindy nestandardní rozhodnutí umožňuje dělat. A co je opravdu nejdůležitější, diskutujme o těchto věcech napříč hnutím, bez kvalitní komunikace se z krize nikdy nedostaneme.


Přeji všem pevné nervy v karanténě a držím nám všechny palce, ať se na sportoviště vrátíme co nejdříve.

19 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše