Jak jsme na tom v házené se zázemím? Máte kde trénovat? Omezuje vás nedostatek vhodných tréninkových prostor v rozvoji? Podporuje vaše obec nebo kraj dostatečně výstavbu nové sportovní infrastruktury a rekonstrukce stávající? Máte projekt na revitalizaci vašeho sportovního areálu a chybí vám a jeho realizaci peníze? Nebo spíš potřebujete odbornou radu? A jaká by měla být v této oblasti role ČSH?
Chcete-li vidět, jak to funguje, přejděte na zveřejněný web.
Vyhledat
Myslím si, že většina klubů je na tom velmi špatně se zázemím, ale situace se pomalu lepší. Většinu klubů limituje na úkor jiných sportů tréninkové prostory. Když mluvím za některé kluby v Čechách, ale i na Moravě, tak spousty měst to nepodporuje a neopravuje, jelikož na to nejsou finance v městských kasách a radši podporují jiný sport.
ČSH si myslím, že s tímto problémem nemůže nic dělat pokud za sebou nebude mít lidi z MŠMT či z Národní Agentury, které do házené napumpují peníze, ale bohužel tomu šéfuje bývalý hokejista a pokud se nepletu tak házená tam nemá žádného zástupce. Myslím si, že pro větší vliv by bylo dobré, aby i házená tam měla nějákého zástupce. VÍte, proč třeba florbal v poslední době se tak rozmohl?? Jelikož na MŠMT měli člověka, který klubům radil , jak přesně mají vypisovat dotace, proto, aby dostali více peněž.
Sportovišť je v České republice strašně málo.
Důvodem, proč jsem tuto oblast zařadil mezi priority svého programu, je právě nedostatek kvalitních tréninkových ploch, a to především těch vnitřních. Na druhou stranu, v dnešní době existuje poměrně dostupný systém státních dotací, prostřednictvím kterého se dají stávající sportoviště revitalizovat nebo stavět zcela nová. Z mého pohledu selhává současné vedení ČSH především v tom, že se aktivně nerozjelo do regionů, nenavázalo kontakty s regionální samosprávu minimálně tam, kde některý z našich klubů působí, a nepřesvědčilo místní politiky o tom, že házená je perspektivní sport, který si moderní zázemí zaslouží. Vícezdrojové financování je totiž cestou k investicím do sportovní infrastruktury. Já sám se o tuto oblast profesně zajímám, v pozici ředitele odboru sportu MŠMT jsem dokonce jeden z prvních ucelených investičních programů tvořil. Věřím, že sportovní agentura už na příští rok vypíše investiční program v obdobných parametrech, jak je tomu nyní na MŠMT. Otázkou tedy bude zejména stav připravenosti jednotlivých projektů, v tom bývá dle mých zkušeností největší potíž. S předsedou agentury Milanem Hniličkou se dobře znám a byť je to původem hokejista, pro házenou a další míčové kolektivní sporty má určitě slabost. To mi věřte. A to, že je nedostatek sportovních hal patřičných rozměrů, to on dobře ví. Role ČSH je tedy nyní především v realizaci podrobného pasportu sportovní infrastruktury v rámci našeho hnutí (to považuji za zásadní), aktivní pomoci s přípravou projektové dokumentace tam, kde je rekonstrukce nebo výstavba nového sportoviště reálná, komunikace se zástuci místní samosprávy a zajištění maximálního množství financí z veřejných zdrojů na spoluúčast žadatele. Samozřejmostí by pak měl být dotační management, pomoc s přípravou žádosti, průběžné konzultace, pomoc s přípravou vyúčtování apod. I toto je přece role ČSH, jako zastřešující organizace pro házenou v České republice. Mimochodem, stávající prezident Jarda Chvalný je členem Národní rady pro sport jako garant oblasti sportvní ekonomiky, kam zcela jistě spadá i problematika dotací (tedy i investičních). Věřím, že bude i po svém odchodu z vedení ČSH na házenou pamatovat a při připomínkování nových dotačních programů zohlední specifika, které jsou s naším sportem spojená.